Jste kandidátkou hnutí ANO do Evropského parlamentu. Proč jste se rozhodla vstoupit do politiky?
Za hlavní motivaci považuji možnost prosazovat své názory a vize a podílet se na ovlivňování dění na evropské úrovni, včetně vytváření budoucí podoby evropské integrace.
Myslím si, že v současné přelomové době nestačí pouze teoretizovat a publikovat své názory ve vědeckých časopisech, které čte poměrně úzký okruh odborníků. Je velice důležité se zapojit do činnosti těch institucí, v rámci kterých lze uskutečnit změny.
Jako docentka ve dvou oborech - v oboru evropského práva a v oboru mezinárodních vztahů - vidím konkrétní slabiny v rámci právní regulace a konkrétní směry, ve kterých lze uskutečnit citelné změny, které povedou ke zlepšení postavení občanů EU a posílení pozice Evropské unie ve světě.
Anexe Krymu a pokračující se krize na Ukrajině, jež byla způsobena naprosto brutálním postupem Ruska, včetně porušení zásad mezinárodního práva, naprosto změnila pohled na další vývoj evropské integrace. Je naprosto zřejmé, že členské státy v této souvislosti musí přehodnotit svůj postoj a vytvořit nový koncept co se týče zajištění vnější bezpečnosti, energetické nezávislosti na Rusku a dalšího vývoje ke státům Východního partnerství.
U všech výše uvedených problémů se do popředí dostávají otázky zajištění záruk právního státu a lidských práv. Těmto otázkám se chci věnovat v rámci Evropského parlamentu, pokud budu zvolena.
Co byste chtěla v politice změnit?
Všeobecným požadavkem ve vztahu k politikům na všech úrovních - regionální, národní a evropské, zůstává těsný kontakt a vazba na své voliče. Jinými slovy je nutno, aby volený zástupce pamatoval na své voliče nejenom těsně před konáním voleb, ale i v průběhu celé doby realizace svého mandátu. Zpětnou vazbu na občany v průběhu celého pětiletého období výkonu funkce považuji za svou prioritu.
Ve volbách do Evropského parlamentu se letos bude volit 751 poslanců. Myslíte, že bude mít hlas některého z 21 českých zástupců vůbec nějakou váhu?
Ke zvláštnosti Evropského parlamentu patří to, že poslanci se zde sdružují nikoliv podle národního principu, ale prezentují své názory v rámci jednotlivých frakcí. Tyto „politické kluby“ jsou tvořeny poslanci z různých členských států, proto se pochopitelně ani žádný český hlas neztratí.
Pracujete jako vysokoškolská učitelka na Univerzitě Palackého. Můžete nám svou profesi představit blíže?
Práce vysokoškolského učitele po celém světě se tradičně skládá nejenom z pedagogické činnosti a práce se studenty, ale také z vědecké a výzkumné činnosti, včetně publikací odborných knih a článků.
V poslední době se do popředí dostává také grantová činnost, která předpokládá práci s konkrétními projekty. Já sama navíc pracuji také v České asociaci pro evropská studia, které předsedám. Jde o vědeckou společnost, která sdružuje přední pedagogy vyučující obory evropské integrace, z celé České republiky
Práce se studenty mě nesmírně baví, možná částečně také proto, že pocházím z rodiny univerzitních učitelů. Ve výuce kladu důraz na to, aby studenti skutečně pochopili probíranou látku, protože zejména evropské právo patří k nejvíce složitým právním disciplínám.
Díky těsné spolupráci se zahraničními kolegy bylo možné odstartovat iniciativu „Academics for Ukraine. Peace, not war.“ Totiž společnost tradičně vnímá zástupce akademické obce nikoliv jako pouhé vyučující, ale svým způsobem jako představitelé duchovní elity národa a také osoby, které by měli být nositeli etických hodnot. Právě proto, považujeme spolu se zahraničními kolegy za velice důležité ukázat, že vědecká obec po celém světě není lhostejná k vývoji na Ukrajině. Jsme znepokojeni stále sílícími se velmocenskými ambicemi Ruska, které v této podobě ohrožují nejen mír a bezpečnost na Ukrajině, ale i představuje reálnou hrozbu pro další evropské státy, včetně členských států Evropské unie.
Máte vůbec při své vytíženosti čas na nějaké jiné zájmy?
Volného času mám pochopitelně velice málo, nicméně snažím se si vždycky nějakou volnou chvíli vyhradit. Miluji procházky v přírodě, protože mne to nabíjí novou energií. Ráda čtu, především historické knihy a také životopisy a paměti významných osobností, což umožňuje pochopit události v širších souvislostech. Zajímám se o tituly z oboru psychologie a duchovní literatury. Z umění mám velice ráda balet a ze sportu krasobruslení.
Snažím se také trávit čas, nebo alespoň udržovat kontakt se svými kamarády, které mám nejenom v ČR, ale i v zahraničí, především na Slovensku, Ukrajině a v Německu.