Olomouc řeší problém s nevyhovujícími přechody již několik let, nebyla však jediným městem, které se s podobnými problémy potýkalo. Policie proto před pěti lety vyzvala dotčená města, aby u nevyhovujících přechodů bezpečnostní nedostatky odstranila. Olomouci se však v této lhůtě dané požadavky nepodařilo naplnit. Krajský úřad proto vydal rozhodnutí k jejich odstranění s tím, že přechody nevyhovují bezpečnostním požadavkům, zejména v otázce přiměřené délky a dostatečného osvětlení.
Přestože zrušené přechody často opravdu nebyly hodnoceny jako vyhovující, byly prakticky jediným místem, které chodcům umožňovalo přejít přes provozně vytíženou pozemní komunikaci. „Na prvním místě musí být vždy zdravý rozum a výsledný dopad na bezpečnost provozu, nikoliv formální rozhodnutí,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.
„Lidé kvůli zrušení vybraných přechodů zůstali prakticky bez možnosti přecházení, k čemuž krajský úřad při vydání rozhodnutí dostatečně nepřihlédl,“ řekl náměstek ministra dopravy a olomoucký zastupitel Milan Feranec, který se zabýval řešením situace kolem nevyhovujících přechodů.
Povinnosti modernizovat přechody se Olomouc stejně jako další města nevyhne. Platí, že města mají povinnost uvést přechody do takového stavu, aby vyhovovaly potřebným bezpečnostním požadavkům.
Olomoucký Deník: Přechody se na Hodolanskou vrátí, rozhodlo ministerstvo
Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/prechody-se-do-hodolan-vrati-20150916.htm
droj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/prechody-se-do-hodolan-vrati-20150916.html