Jsem častým kupujícím SMS jízdenky na MHD v Olomouci. Za tuto službu jsem moc rád. Důvody, proč si koupím o čtyři koruny dražší jízdenku, jsou totožné s důvody, proč bych kupoval SMS parkovací lístek. Jsem v situaci, kdy nemám po kapsách drobné nebo vůbec hotovost. V tomto případě mi automat na jízdenky nepomůže. Ve druhém případě spěchám a nemám čas automat hledat. Vždy mi ale pomůže mobilní telefon.
Další nespornou výhodou SMS platby je možnost prodloužit dobu stání i bez kontaktu s parkovacím automatem. Ekologové budou také rádi za nižší spotřebu papíru :)
Neobjevuji Ameriku. Možnost zavést platbu parkovného pomocí SMS už před několika lety Rada města Olomouce smetla ze stolu. Důvodem měl být předpokládaný nezájem řidičů a problémy při zadávání veřejné zakázky. Od té doby už ale uběhl nějaký čas a myslím, že bychom toto téma mohli znovu otevřít a zvážit nové možnosti.
Zóna placeného parkování v Olomouci
V současné době je možné platit parkovné několika způsoby. V automatu si můžete koupit lístek za 20 Kč/hod (modré značky na mapě), resp. 10 Kč/hod (žluté značky) na dobu maximálně 2 hodin. Další možností je koupit krátkodobou parkovací kartu (prodejní místa: http://bit.ly/1ku9Zun) nebo dlouhodobou parkovací kartu. Dlouhodobou si však mohou koupit jen rezidenti s trvalým bydlištěm v zóně parkování, vlastníci nemovitostí v této zóně a podnikatelé, kteří zde mají sídlo nebo provozovnu.
Parkovací systém v Olomouci provozuje samotné město a kontrolu zajišťuje Městská policie. Příjmy z prodeje parkovacích lístků v roce 2013 činily 14 milionů korun.
Platba za parkovné přes SMS může probíhat například takto: Řidič zaparkuje na místě placeného stání a odešle SMS s jednoduchým textem, který zahrnuje jeho SPZ. Zpět se mu vrátí SMS parkovací lístek. Mnozí mohou namítat, že napsat takovou SMS zabere také hodně času. S „usnadňováním“ ale můžeme jít ještě dál. I v případě MHD již existují naprosto jednoduché mobilní aplikace, které tento proces automatizují.
Pracovníci kontroly (v Olomouci je to Městská policie) jsou vybaveni mobilními přístroji a mohou online ověřit, zda zaparkované vozidlo má SMS lístek.
V Hranicích a dalších městech již SMS parkovné funguje
Jakou zkušenost mají s SMS parkovným v Hranicích, kde tato služba funguje už několik let? Podle Vladimíra Vyplelíka, tajemníka Městského úřadu, si lidé a radnice tuto službu pochvalují: „Jedná se o opatření, které je přijímáno pozitivně. Zvyšuje komfort pro parkující tím, že jim dává operativní možnost řešení platby. Využití vykazuje pomalý ale stabilní nárůst. Tuto službu lze doporučit.“
Je však nutné dodat, že parkovací systém v Hranicích provozuje na základě mandátní smlouvy soukromá společnost. Ta zavedla SMS parkovné na vlastní náklady.
Hranice však nejsou žádným průkopníkem této služby mezi českými městy. Namátkou Hodonín, Most, Ústí nad Labem, Tábor, Břeclav, Jičín, Chomutov, Kroměříž, Karlovy Vary, Vyškov, Jihlava, Bruntál, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Kutná Hora, Pardubice a mnoho dalších měst již službu úspěšně zavedlo.
Jak si SMS vedou jako jízdenky v MHD?
Protože MHD v Olomouci využívám každý den, zajímá mě, jak si vedly SMS jízdenky v roce 2013. Tiskové oddělení Dopravního podniku mi sdělilo následující čísla:
Sumární údaje o prodeji SMS jízdenek:
2012: 63.191 ks (pouze od zavedení služby 1.9. do 31.12.)
2013: 298.786 ks
2014: 92.933 ks (od 1.1. do 31.3.)
Celkem od zavedení služby: 454.910 ks SMS jízdenek v ceně 18 Kč.
Moje otázka zní: Myslíte si, že SMS platby usnadňují lidem každodenní život? A konkrétně platby parkovného pomocí SMS?