Před komunálními volbami v Olomouci politické strany a uskupení slibovaly posílit pravomocí jednotlivých městských částí i lepší spolupráci s vedením města. Pět měsíců po volbách ale zatím sliby vyznívají naprázdno. Zato v komisích už zvolení politici stačili udělat nebývalé personální rošády.
„Když to řeknu přesně, zatím jsme v tom moc neudělali. Prosím, dejte nám ještě čas,“ přiznává náměstek primátora za TOP09 Aleš Jakubec.
Spolupráce s komisemi městských částí je zatím na bodě nula. Místo toho začali neobvykle velkou obměnou členů a předsedů komisí
Podle dnes už bývalého předsedy komise městské části v Týnečku Dušana Mifky, to bylo nečekané: „Řada členů skončila bez udání důvodu, bez toho aniž by s předsedy komisí projednali, kdo by měl pokračovat, kdo pracuje a kdo ne. Dostali z ničeho nic dopis, nepočítáme s vámi, děkujeme, nashledanou. To samé udělali i se mnou, nevím, jak s ostatními předsedy. Důvod samozřejmě udávat nemusí. Nicméně, způsob, jakým to bylo provedeno, mi připadá velmi ponižující.“
Podle Miroslava Žbánka z opozičního hnutí ANO 2011 je to manažerské selhání politiků ve vedení radnice: „V těchto dnech jsou obesíláni nominovaní členové a máme bohužel i tu zkušenost, že bývalí předsedové ani nebyli informováni o tom, že rada tyto předsedy odvolala z jejich funkcí a myslím si, že je to jakési manažerské a asi i lidské pochybení a my doufáme, že se to nebude stávat.“
Náměstek primátora za ČSSD Pavel Urbášek, který má komise na starosti, uznává, že tento způsob rozloučení asi nebyl vhodný. Při obsazování komisí je ale důležitý politický klíč: „Pokud šlo o stranické nominanty, tak ta komunikace závisela na příslušných politických stranách a je pochopitelně možné, že tam došlo k nějakým diskrepancím (nesouladu, pozn. red.) došlo. My jsme informovali jak ty, kteří ukončili to své funkční období, to znamená jak předsedy, tak členy jednotlivých částí. Současně budeme mít rozlučkovou večeři s těmi předsedy, kteří svoji činnost ukončili."
Politických uskupení je víc než v předcházejícím volebním období. Proto je podle Pavla Urbáška výměna razantnější než kdykoli předtím. Nastavení nových pravidel pro sedmadvacet komisí se teprve rodí. Členů by mělo přibýt, nemusí mít trvalé bydliště v městské části, zasedání komisí by mělo být vždy veřejné a pravidelně by se měli setkávat i předsedové komisí se zástupci města.
Zlepšit by se tak měla komunikace oběma směry
Zatím sami politici uznávají, že zpětná vazba z městských částí jim chybí. A tak možná přijde vhod několik postřehů a zkušeností dnes už bývalého předsedy Dušana Mifky: „Zefektivnění komisí zevnitř, maximální počet pět, sedm, devět, podle toho, o jakou čtvrt se jedná. Pak by v těch komisích měli pracovat opravdu pouze ti lidé, kteří mají zájem něco udělat a ne tam jenom přijít, odsedět si to, dostat ten daný peníz a nic za to neodvést. Jednoznačně si myslím, že v komisích by měli být lidé, kteří v dané městské části bydlí. Jedině tak mohou mít opravdový zájem o to něco pro to udělat.“
Zdroj: Blanka Mazalová, Český rozhlas, Komise městských částí prochází razantní obměnou. Opozici se způsob výměny nelíbí