Miroslav Žbánek: Město platí na pokutách desítky milionů

Hanácký Večerník, 14. června 2015

Předseda kontrolního výboru a opoziční zastupitel Miroslav Žbánek (hnutí ANO) je znepokojen tím, že radnice platí příliš mnoho peněz na pokutách, které ve většině dostává za chybnou administraci evropských projektů. Od roku 2007 se podle jeho slov jednalo o zhruba 50 milionů korun, které město muselo zaplatit, dalších 33 milionů reálně hrozí. Znepokojivá slova nelze v kontextu událostí posledního týdne neporovnat s plánovanými příjmy radnice po zvýšení daně z nemovitosti.

Koalice v minulém týdnu navrhla zvýšit Olomoučanům o sto procent daň z nemovitosti. Co na to říkáte?

Myslím si, že koaliční strany, když budu hodně tvrdý, udělaly za poslední rok už druhý podvod na voliče. Tím prvním bylo urychlené sestavení velké koalice po podzimních volbách a snaha zachovat si dlouholetý mocenský monopol. Tím druhým podvodem je právě tato daň. Přitom obhajoba tak šíleného zvýšení, že hlavním důvodem je daňový propad, není zcela pravdivá. Já nezpochybňuji, že peníze městu chybí, jde o to říct občanům popravdě proč.

Proč?

Celkové daňové příjmy města jsou dnes zpátky na hranici roku 2008. Daňový propad na začátku roku byl způsoben propadem spotřební daně a vratkou za DPH, jak uvedlo ministerstvo financí. Už v červenci by se podle jeho odhadů měl propad srovnat a do konce roku bude příjem z DPH dokonce vyšší než loni. A tuto informaci vedení města má, jen hledá zástupné argumenty. Důvody proto hledejme spíše v dlouhodobě špatném hospodaření radních. Rozpočet neúměrně zatěžují náklady na splácení dluhů, nerozvážné investice typu akvaparku, nevýhodné stěhování úřadu do Namira a v neposlední řadě taky špatný management evropských projektů. Výše pokut udělených dotačními úřady je za posledních osm let zhruba padesát milionů! Navíc reálně hrozí, že město dostane dalších třiatřicet milionů. Pak samozřejmě nejsou peníze na kofinancování nových investic.

Důvodem, proč město tyto pokuty dostalo, je tedy špatný management?

Těch důvodů je samozřejmě mnohem více. Hlavním je ale špatná administrace veřejných zakázek. Ty jsou často úřady přímo označeny za netransparentní a diskriminační.

Jakým způsobem se na městském zadlužení podepisuje ztrátové hospodaření městských akciovek?

Musíme rozlišovat. V představenstvech a dozorčích radách těchto firem dnes sedí politici. Ano, i my jsme za naše hnutí nominovali své zástupce. Jinak bychom neměli zpětnou vazbu, jak to v těch podnicích chodí. A chceme prostřednictvím našich zástupců hovořit do jejich chodu. Je to ale dlouhodobý nešvar. Management těch společností dělá celou řadu strategických rozhodnutí, které by měly být třeba v kompetenci představenstva. To bývají zpravidla politici a ne skuteční odborníci na danou oblast. Na druhou stranu za symbolickou odměnu do vedení odborníka seženete těžko. Navíc nesmí být ve střetu zájmu.

Pokud jde o ziskovost těchto společností, kromě Městských lesů většina těchto společností zajišťuje veřejnou službu. Čistý zisk je proto potřeba poměřovat nejen účetnictvím, ale i kvalitou té veřejné služby. Bylo by proto populistické říkat, že se v těchto společnostech hospodaří špatně. My v tuto chvíli čekáme na informace od našich zástupců v orgánech městských firem, abychom si mohli udělat závěr.

Jakou možnost máte z pozice předsedy kontrolního výboru tyto věci ovlivnit?

Kontrolní výbor zastupitelstva se zaměřuje spíše jen na dodržování právních předpisů magistrátem a plnění úkolů schválených zastupitelstvem. Jeho vliv tedy není nijak zvlášť velký. Mnohem větší význam má pro účely kontroly Finanční výbor, jehož členem je za ANO i Milan Feranec. Ten vzbudil velikou nevoli koaličních politiků, když navrhl, aby výbor projednával účetní uzávěrky městských firem. Bylo nám řečeno, že se to přece nikdy nedělalo. Tato reakce nás zaskočila. Tvrzení, že společnost ve vlastnictví města není majetkem, který má město kontrolovat je absurdní.

Když slyším o takových milionech, nutně získávám pocit, že za ně mohla být dávno postavena třeba hokejová hala. Dá se říci, kolik peněz se utratilo za nerealizované projekty?

Pokud jde o zimní stadion, musíme oddělit projekty, které známe z médií, ale do kterých investovala společnost, která vlastní pozemky kolem stadionu a strojovnu. Oni tvrdí, že do toho dali padesát milionů. Druhá věc ovšem je, kolik zaplatilo město Olomouc za nejrůznější studie. Tato čísla nemám. Bude se ale jednat o statisíce, spíše o miliony. Situace kolem zimního stadionu je dnes celkem patová. Zjednodušeně - městu patří ten plech a beton pod plochou, ale nepatří mu strojovna, což je samozřejmě srdce celého stadionu. Na jednání, jak celý problém řešit, jsme nebyli přizváni, tudíž celou odpovědnost za výsledek má Rada města.

Pokud se ale budeme bavit o dalších nerealizovaných projektech, do jejichž přípravy se už nalily peníze, dojdeme k částce dalších asi deset milionů. A rozhodně nejde jen o známé projekty Olomouckého hradu a podobně. Je toho mnohem více.

Zpět ke zvýšené dani z nemovitosti. Zazněly i argumenty, že jedním z důvodů je pokles příjmů z hazardu.

To samozřejmě zazněly. A používají je ti samí politici, kteří z Olomouce udělali město hazardu, se vším negativním, co k tomu patří. Je přeci šílené tvrdit, že financování kultury a sportu je závislé na příjmech z hazardu! V tom případě o zdravých městských financích nemůže být ani řeč. Politici z koalice moc dobře věděli jaká je struktura městských příjmů i výdajů. Slibovat nereálné jsme mohli z neznalosti my. Oni připravovali střednědobé rozpočtové výhledy, plánovali dlouhodobé investice, měli k tomu několikasethlavý úřednický aparát. Buď tedy nejsou kompetentní plánovat a řídit město anebo situaci dobře znali, před voliči lhali o jeho finanční situaci a tajně plánovali zvýšení daní, aby mohli plnit, co naslibovali. Žádná ze stran koalice neřekla, že by se plánované programové investice měly vykrývat třeba právě stoprocentním zvýšením daně z nemovitosti. To by pravděpodobně složení zastupitelstva dnes bylo jiné a naše volební vítězství ještě výraznější. Teď tedy za špatné hospodaření olomoucké radnice musejí platit všichni obyvatelé města.

Kolik peněz stoprocentní zvýšení městské kase přinese?

Doposud byl roční výběr daně z nemovitosti asi na úrovni osmdesáti milionů korun. Po plánovaném stoprocentním zvýšení této daně se tedy očekává příjem asi na úrovni sto šedesát milionů korun. Více než tahání peněz z kapes občanů a nesystémové škrtání ve výdajích bychom uvítali věcnou diskusi nad strukturálními změnami v rozpočtu města. Chybí mi strategie, jak má hospodaření města vypadat za pět, deset nebo dvacet let. Toho se nám ale zatím nedostává. V kontextu těch pokut je potřeba změnit celou řadu věcí. Jen za loňský rok dostalo město za porušení rozpočtové kázně, tedy zákonných pravidel, pokuty za tři miliony. Což je informace sice dohledatelná, ale jen velmi obtížně na městském webu.

Zdroj: Olomoucký Večerník

Řekněte nám svůj názor

Vložit komentář

napsal(a):

Vaše jméno a příjmení: Zde napište text: Antispam kontrola: Napište název krajského města Olomouckého kraje
Vložit
  • Milan Menšík pondělí 15. června 2015, 19:37

    Jsem zvědav jak Ano se postaví za projednávání a jak bude hlasovat o zákonu o prokazování původu majetku. Podle verze schválené vládou by finanční správa měla mít možnost zkoumat po podaném daňovém přiznání výši majetku, pokud hodnota majetku, který není v souladu s výší příjmů, překročí sedm miliónů korun. Zeman dříve mluvil o hranici 20 miliónů. Lidé by v takovém případě museli prokázat, jak k majetku přišli. Opozice plánuje, že pokud bude zákon schválen, obrátí se na Ústavní soud. Co se týče Olomouce tak bych se zaměřil na neoprávněných čerpání sociálních dávek. Lidé loni neoprávněně pobírali především tzv. nepojistné sociální dávky. „Jedná se hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí." Dále mnoho lidí zneužívá starého zákona o ZTP a ZTP/P a lidé co to potřebují ho nemůžou získat. Zákon je špatně nastaven a nikdo s tím nic nedělá. A jako další věc jsou registrační pokladny. Dnes jsem byl v autoservisu a nedostal jsem žádné potvrzení o platbě ani doklad o výměně součástky na autě a už to zcela chápu proč se podnikatelé registračním pokladnám brání. Poté by ještě bylo dobré snížit administrativu na můj vkus je tam až moc lidí co si vysloveně chodí do práce jen odpočinout. reagovat

Jsme na Facebooku

Kontaktujte nás

Oblastní a místní kancelář hnutí ANO Olomouc
Koželužská 21, 779 00 Olomouc

Kontaktní e-mail: olomouc@anobudelip.cz
Kontakty na jednotlivé osoby najdete v sekci Naši lidé

Celostátní web hnutí ANO
Zadavatel: ANO 2011 / Zpracovatel: ANO 2011

Back to Top