Olomoucký akvapark je dál ve ztrátě, návštěvnost byla nadsazená

Zdroj: iDnes.cz, 23. května 2014

Olomoucký akvapark, který vybudovala před pěti lety radnice se sdružením soukromých firem, se stále nemůže vymanit ze ztráty. Důvodem jsou vysoké odpisy majetku a pokračující hospodářská krize, která má negativní dopad na návštěvnost.

Dosavadní vývoj dává za pravdu kritikům stavby, kteří už před zahájením provozu vodního centra tvrdili, že nebude vydělávat.

Loňské hospodaření olomouckého akvaparku skončilo podle předběžných odhadů ztrátou asi 5,7 milionu korun, což je zhruba stejně jako v roce 2012. Přesto by se mělo jednat o meziročně lepší výsledek. A to proto, že zatímco předloni radnice poskytla areálu dotaci na splácení investičního úvěru 47 milionů korun, loni to bylo 43 milionů.

"Důvodem ztráty jsou zejména vysoké odpisy, nižší návštěvnost, než se očekávalo, a zafixování úrokové sazby, které byla v době rozhodnutí na vysoké úrovni," uvedl náměstek primátora Ivo Vlach.

Dodal, že akvapark bude vykazovat ztrátu kvůli vysokým odpisům ještě dva roky: "Odpisy by se pak měly snížit a hospodaření by se mělo dostat z červených čísel."

Kritiky stavby akvaparku to však neuklidňuje. "I kdyby se akvapark dostal ze ztráty, co těch sedm let, co prodělával?" uvedl Petr Kasal z Olomouce. "To, že akvapark bude v mínusu, jeho odpůrci tvrdili od prvopočátku. Očekávaná návštěvnost byla nadsazená," soudí.

Akvaparku ubrala návštěvníky krize

To, že čísla ohledně návštěvnosti byla příliš optimistická, radnice připouští. "Je to spojeno s tím, že v době, kdy se stavba akvaparku plánovala, nikdo nemohl předpokládat, jak silně zasáhne všechny oblasti našeho života dlouhotrvající hospodářská krize," vysvětlil primátor Martin Major.

Podle původního plánu návštěvnosti akvaparku si mělo koupit vstupenku do centra vodních atrakcí 270 až 290 tisíc lidí ročně. Loni jich do vodního areálu zavítalo 185 tisíc, o rok dřív ještě o pět tisíc méně.

Do vodního centra chodí především rodiny s dětmi

"Dětem se v akvaparku líbí. Chodíme do něj ale jen výjimečně, protože to není úplně levná záležitost. Mně osobně víc vyhovuje plavecký stadion, tam si na rozdíl od akvaparku zaplavu," řekla Petra Spurná.

Investici do stavby akvaparku považuje za zbytečnost, peníze prý radnice mohla vynaložit na smysluplnější věc. "Přestože na hokej nechodím, byla bych raději, kdyby peníze šly na opravu zimního stadionu," řekla Spurná.

Právě na rodinách s dětmi jsou tržby akvaparku nejvíce závislé. Podle průzkumů rodiče s ratolestmi tvoří více než 72 procent celkové návštěvnosti.

"Takže příjmy z tržeb za vstupné pocházejí z větší části z oblasti zbytných nákladů rodin s dětmi. To bohužel souvisí s nejistotou spojenou s recesí v ekonomické situaci, která je nejdelší od roku 1997. Mzdy reálně klesají a rozhodování domácností o způsobu, kvalitě a intenzitě trávení volného času je stále těžší," uvedl hlavní manažer akvaparku Dalibor Přikryl.

Pro i proti stavbě atrakcí lidé sepsali petici

Mnohým Olomoučanům se plán radnice vybudovat s výrazným příspěvkem městské kasy akvapark nelíbil od prvopočátku. Odpůrci záměru sepsali i petici, pod kterou se podepsalo dva a půl tisíce občanů. Argumentovali tím, že provoz bude ztrátový a město by nemělo nahrazovat roli podnikatelů.

Ve městě ale vznikla i petice za stavbu akvaparku. "Určitě má svůj význam. To se ukázalo třeba tuto teplou zimu. Na hory nemělo smysl jezdit, proto jsme trávili v akvaparku hodně času," řekla Eva Krausová.

Dotace pro akvapark

Akvapark v lokalitě Pod Vlachovým radnice postavila se sdružením firem Atzwanger, Gemo a Skanska. Majoritním akcionářem firmy Aquapark Olomouc byla původně společnost TECPROM s 55procentním podílem. Město drželo 45 procent akcií.

Olomouc později od firmy TECPROM odkoupila 40 procent akcií akvaparku za 138 milionů korun, dalších deset procent akcií si Olomouc pořídila loni a posledních pět koupí v roce 2017.

Kromě toho město platí akvaparku takzvané služebné, peníze z něj jdou na splátku investičního úvěru. Zpočátku dotace činila necelých třicet milionů korun, loni 43 milionů korun. V dalších letech by se částka měla snižovat. Úvěr ale akvapark bude splácet až do roku 2027. Celkové náklady na vybudování akvaparku přesáhnou miliardu korun.

Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/akvapark-ztrata-olomouc-08c-/olomouc-zpravy.aspx?c=A140523_170942_olomouc-zpravy_klu

Řekněte nám svůj názor

Vložit komentář

napsal(a):

Vaše jméno a příjmení: Zde napište text: Antispam kontrola: Napište název krajského města Olomouckého kraje
Vložit
  • JB čtvrtek 12. června 2014, 13:12

    pozdě býka honiti, uvidí se po volbách reagovat

Jsme na Facebooku

Kontaktujte nás

Oblastní a místní kancelář hnutí ANO Olomouc
Koželužská 21, 779 00 Olomouc

Kontaktní e-mail: olomouc@anobudelip.cz
Kontakty na jednotlivé osoby najdete v sekci Naši lidé

Celostátní web hnutí ANO
Zadavatel: ANO 2011 / Zpracovatel: ANO 2011

Back to Top