Letos vstoupil v platnost nový Tržní řád města Olomouce. Ten však není tím hlavním „viníkem“, jak se na první pohled zdá. Byl vydán proto, aby upravoval podmínky především pro podomní prodej a nabídku služeb (viz níže). Navazujeme tak na okolní města, která tento způsob prodeje omezila nebo zakázala úplně již mnohem dříve. A to v zájmu ochrany spotřebitelů.
Je to především Regulační plán městské památkové rezervace, který Zastupitelstvo přijalo v roce 2002, a exkluzivita provozovateli vánočních trhů (ten bude letos nově vybrán), co dnes omezuje restauratéry v centru, aby na vlastní podnikatelské riziko mohli otevřít předzahrádky i mimo hlavní sezónu. Tedy ani v březnu, když jaro přišlo o pár dní dřív, se nemůžeme v centru posadit s kávou venku a vychutnat si atmosféru náměstí. V době konání vánočních trhů se neposadíte s punčem v Lafayettově ulici, kde se tvoří největší fronty, lidé postávají venku a k odložení kelímků využívají okolních parapetů. Ve zdejší vinárně na protest vyvěsili před provozovnu zamítavé rozhodnutí města o povolení venkovního posezení. Nemyslím si, že je správné a produktivní takto házet klacky pod nohy podnikatelům a protežovat jiné.
Blíží se však volby a najednou všechno jde! Nezbývá mi, než ocenit snahu radních, že konečně chtějí pro občany a návštěvníky centra v tomto směru něco udělat. Jsem však zklamaný, že tak nečinili dříve, byť na to měli čtyři, respektive osm let. Až petice a především blížící se volby je rozpohybují k činům. Neměli by pro nás ale politici pracovat celé volební období? Co se týče cestovního ruchu a oživení centra, jsem přesvědčený, že co nejméně omezovat podnikání v centru, které přispívá k rozvoji cestovního ruchu, je ta správná cesta, kterou bychom se měli vydat. Nebojte se proto říct nám, co můžeme společně zlepšit.
Olomoucký Deník: Zimní předzahrádky? Olomoucká radnice za ně dává pokutu. Zatím
Podomní a pochůzkový prodej
Nový Tržní řád platí v Olomouci od ledna 2014. Jak jsem již zmínil, významně upravuje podmínky především pro podomní prodej a nabídku služeb, dále Tržní řád upravuje podmínky pochůzkového prodeje. Znáte to: V jednu chvíli zaútočí elegantně oblečená armáda rádoby „manažerů“, kteří navštěvují domácnosti nebo zastavují kolemjdoucí (především ty zdánlivě důchodového věku) a vlezle nabízí změnu poskytovatele energií, pojišťovny či telefonního operátora. Až později a pod lupou zjistíte, jak jste se nechali napálit. Podomní prodej a nabídka služeb je zakázána na celém území města. Tito „dealeři“ mají stopku nejen u vás doma (pokud si je sami nepozvete), ale také na Horním a Dolním náměstí a v přilehlých ulicích, náměstí Republiky, Žižkově náměstí, náměstí Hrdinů, v prostorách tržnice, v okolí autobusového a vlakového nádraží, kolem RCO a v mnoha dalších ulicích.
Za jakékoliv vaše připomínky, náměty a nápady, jak pomoci cestovnímu ruchu v centru města, a vůbec jak pomoci podnikatelům, aby nám náměstí žilo nejen v době konání kulturních akcí, budeme rádi.