Veřejně prospěšné práce jsou určeny občanům, kteří jsou déle než 5 měsíců v evidenci uchazečů o zaměstnání, nebo jde o uchazeče o zaměstnání, kterým je kvůli jejich zdravotnímu stavu (OZP), věku (absolventi bez praxe, mladí do 25 let a osoby nad 55 let) či péči o dítě (do 10 let) věnována zvýšená péče. Také může jít o uchazeče o práci, jimž je potřeba věnovat zvýšenou péči z jiných důvodů, bránících jejich vstupu na trh práce.
Zaměstnavateli, který vytvoří pracovní místo v rámci VPP na plný pracovní úvazek, poskytne úřad práce příspěvek ve výši skutečně vynaložených prostředků na mzdy nebo platy na zaměstnance (uchazeče o zaměstnání), včetně pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění zaměstnanců. Výše příspěvku není nijak závratná - maximálně 10.000 Kč na 1 místo VPP/měsíc, což nepokryje ani náklady na minimální mzdu včetně odvodů, ale je to příspěvek, který snižuje náklady zaměstnavatele na pracovní sílu a umožní mu tak přijmout zaměstnance, které by si jinak nemohl dovolit zaplatit.
Tyto zaměstnance mohou využít především města, obce, obecně prospěšné společnosti a další zaměstnavatelé vykonávající činnosti sloužící veřejným účelům. Dneska takto zaměstnané lidi můžete potkat především jako uklízeče veřejných prostranství nebo údržbu veřejné zeleně, ale mohou vykonávat i administrativní práce, asistenty postižených spoluobčanů a další činnosti. Okolo této pracovní příležitosti panují u veřejnosti určité předsudky, protože bývá zaměňována s obecně prospěšnými pracemi, které jsou ukládány jako alternativní tresty. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že jsem se v rámci organizace VPP setkala s lidmi, kteří chtěli pracovat, pracovali velmi dobře, jejich práce byla užitečná a pro mnohé byla šancí, jak vstoupit do kontaktu se zaměstnavatelem a získat trvalejší pracovní příležitost, nebo alespoň potřebnou praxi. Proto mohu doporučit zaměstnancům i zaměstnavatelům - nebojte se VPP, je to pro obě strany šance, jak bojovat s nezaměstnaností.